Programska komponenta za razvoj obuka i kadrova aktivno radi sa obrazovnim institucijama i privatnim sektorom na razvijanju modela saradnje i unapređenju programa obuke koji doprinose izgradnji kapaciteta radne snage. U nastojanju da prehrambena industrija Srbije postane konkurentna na zahtevnom izvoznom tržištu, potrebno je da se istraživanja, inovacije i transfer znanja prilagode i kreiraju tako da mogu odgovoriti na neposredne i buduće potrebe industrije.
1. Model radne prakse za studente
Kroz Projektni program radnih praksi za studente, odabrane kompanije će biti osnažene da razviju i sprovode visokokvalitetne programe prakse. To će im omogućiti da identifikuju i angažuju najkompetentnije, talentovane mlade ljude koji bi zapošljavanjem u kompanijama na taj način doprineli povećanju produktivnosti i konkurentnosti kompanija, s krajnjim ciljem proširenja poslovanja kako na srpskom, ali, još važnije, i na međunarodnim tržištima.
Kao odgovor na najveću slabost univerzitetskog sistema u Srbiji, što je nedostatak praktičnog znanja nakon diplomiranja i spremnost za profesionalnu karijeru, Projekat je uspostavio saradnju sa udruženjem Youth for Impact, Udruženje prehrambenih tehnologa Srbije i nekoliko poljoprivrednih fakulteta u Srbiji. Ova saradnja predstavljaće osnov za razvijanje saradnje između kompanije i studenata, kao i unapređenje sposobnosti studenata u oblasti poljoprivrede i prehrambene tehnologije.
2. Unapređenje edukativnog sistema
Usled ubrzanih promena tržišta i razvoja tehnologije u prehrambenoj industriji, kompanije se često susreću sa izazovom praćenja zahteva i konkurentnosti na domaćem i stranom tržištu. Kako bi privrednici lakše savladali ove prepreke, Projekat radi na dva koloseka:
- Saradnja sa akademskom zajednicom: u saradnji sa srpskim univerzitetima i UC Davis tehnološkim centrom iz Amerike, radiće se na razvijanju inovativnih, kratkih sertifikacionih kurseva, koji će odgovarati na potrebe industrije. Ovi kursevi treba da pruže više fleksibilnosti polaznicima (zaposlenima u kompanijama) u poređenju s redovnim studijskim akademskim programima (kraće trajanje), kao i metoda prenošenja znanja. Ovi kursevi će biti kreirani u skladu sa standardnom praksom u SAD, gde obrazovni sistem redovno odgovara na goruće probleme tržišta.
- Rad sa kompanijama na kreiranju novih obrazovnih modela: ova saradnja treba da rezultira kreiranjem programa koji će studentima ponuditi veštine i znanja koja ne dobijaju tokom redovnih studija, a koje će ih osposobiti za ulazak u svet biznisa i kompanija. Kako je kao osnovni problem na srpskom tržištu rada i radne snage identifikovan nedostatak komunikacijskih veština i veština rešavanja problema, kako analitičkog, tako i kreativnih pristupa u rešavanju problema, Projekat sarađuje sa LUKOWA kompanijom na realizaciji LUKOWA Akademije, specifično osmišljenoj da ponudi studentima obuku u ovim veštinama. Akademija će studente voditi kroz sticanje neophodnih teorijskih i praktičnih znanja, simulirajući realne poslovne situacije, u kojima će im biti zadato da reše uočene realne probleme koristeći model “Rešavanja studije slučaja”, što će im pomoći da steknu i usvoje veštine rešavanja problema. Ovaj program se implementira u saradnji sa Fakultetom organizacionih nauka (FON).